3 błędy przed wzięciem kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny należy do największych kredytów przyznawanych przez banki. W związku z tym zasady i przepisy związane z obliczaniem zdolności kredytowej oraz przydzielaniem pożyczek są bardzo zaostrzone i rygorystyczne. Poza 20% wkładem własnym mamy szereg innych wymagań. Warto więc dowiedzieć się, jakich błędów przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny nie należy popełniać.

Wielu osobom zdarza się uzyskać odmowną decyzję banku odnośnie ich wniosku o kredyt hipoteczny. Taki wynik procesu weryfikacyjnego może mieć różne podłoża. Mogą być one niezależne od nas w tym momencie (jak na przykład ilość osób na utrzymaniu czy też inne, wcześniejsze zobowiązania, które aktualnie spłacamy w ratach) lub zależne od nas, na które wpływ jak najbardziej mamy. W dzisiejszym artykule przedstawimy Wam 3 najczęstsze błędy, których warto unikać, jeśli chce się dostać kredyt hipoteczny.

BŁĄD 1: nagła zmiana pracy

Jeśli mamy w planach kredyt hipoteczny, nie powinniśmy wysyłać wniosku zaraz po zmianie pracy. Dlaczego? Ano, dlatego, że bank nie będzie miał żadnego oglądu na nasze zarobki oraz stan finansowy naszego konta. Niektóre instytucje bankowe wymagają przynajmniej 2-3 miesięcznych pensji zaksięgowanych na koncie, by w ogóle przystąpić do dalszego rozpatrywania wniosku. Innym bankom wystarczy już 1 pensja. Jeśli zmieniamy pracę na lepiej płatną – to dla nas dobrze. Dzięki temu możemy sobie ułatwić zbudowanie wyższej zdolności kredytowej.

BŁĄD 2: założenie własnej firmy

To kategoryczna potyczka, która na pewno sprawi, że nie otrzymamy kredytu hipotecznego. Świeżo otwartej firmie nikt nie da ogromnego kredytu hipotecznego na kilkaset tysięcy. A dlaczego? Bank musi znać zyski firmy i wiedzieć, w jaki sposób radzi sobie ona na rynku. Dlatego też niemalże wszystkie banki wymagają przynajmniej rocznej historii finansowej działalności gospodarczej. Warto poczekać z otwieraniem firmy lub po prostu przetrwać rok na rynku z dobrymi wynikami.

BŁĄD 3: skorzystanie niedawno z innego kredytu

Ogromnym błędem jest również pobranie innego zobowiązania finansowego na krótko przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Wówczas bank zauważy, że suma naszych obciążeń miesięcznych wzrasta, a przez zmaleje nasza zdolność kredytowa. Dodatkowo bank możemy pomyśleć, że wpadliśmy w spiralę zadłużeń, co z kolei będzie skutkowało kategoryczną odmową przyznania tak dużej pożyczki jaką, jest kredyt hipoteczny.

 

Więcej informacji o kredytach hipotecznych znajdziemy pod poniższym linkiem:

https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne/