Czym jest outsourcing pracowniczy?

outsourcing-pracowniczy

Dziś w świecie biznesu, dość popularnym pojęciem stało się słowo outsourcing. Możemy je zastosować w wielu branżach. Jeżeli będziemy tego chcieli, może objąć każdy dział naszej firmy, od produkcji po księgowość. Jest to forma współpracy z agencjami pracy i dziś korzystają z niej nie tylko przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem dóbr, lecz także duże międzynarodowe korporacje! Dlaczego? Otóż nie chcą one marnować swoich zasobów i czasu, aby na własną rękę poszukiwać największych talentów w każdej dziedzinie. Czy możemy skorzystać z niego w naszej firmie?

Czym jest outsourcing pracowniczy?

Najpierw powinniśmy sobie wytłumaczyć istotę tego zagadnienia. Outsourcing pracowniczy polega na przekazaniu funkcji kadrowych firmie zewnętrznej, którą zwykle jest agencja rekrutacji. To jaki zakres zadań dotyczący kapitału ludzkiego zlecimy takiemu podmiotowi, zależy wyłącznie od nas i tego, co potrzebujemy.

Do zadań, jakie możemy przekazać takiej firmie, należą między innymi:

  • prowadzenie procesu rekrutacji (całości lub części),
  • pełnomocnictwo w podpisywaniu umów z kandydatami,
  • organizowanie zastępstw w razie wystąpienia komplikacji,
  • prowadzenie szkoleń.

Możliwe, że w Waszych głowach powstało już kilka pytań, jak chociażby to, czy jest to dobry pomysł? Przedsiębiorstwo, które skorzysta z takiej agencji, będzie mogło liczyć na kilka korzyści oraz niekorzyści wynikających ze współpracy.

Jak np. współpraca z agencją pracy Lobo HR, która zajmuje się Outsourcingiem pracowniczym https://lobohr.pl/rekrutacja-pracownikow/.

outsourcing pracowniczy

Zalety outsourcingu pracowniczego

Zacznijmy od tej, która jest najważniejsza, czyli obniżenie kosztów pozyskania pracownika. Takie podmioty posiadają gotowe bazy kandydatów i mają zasoby ludzkie, aby prowadzić dla nas kilka, a nawet kilkanaście rekrutacji naraz. Zajmie to znacznie mniej czasu niż zrobienie tego na własną rękę i przy okazji zaoszczędzenie pokaźnej sumy gotówki. Płacąc za takie usługi, dostajemy też dostęp do wiedzy doświadczonych rekruterów. To ludzie, którzy zajmują się tym na co dzień, a ich specjalnością jest analiza rynku pracy i odpowiednie dostosowywanie się do niego. Dzięki temu cały proces przebiegnie znacznie szybciej.

Wady outsourcingu pracowniczego

Trzeba jednak wspomnieć o słabych stronach podjęcia takich kroków. Oddając rekrutację oraz jej poszczególne części w ręce zewnętrznej firmy nie będziemy mieli bezpośredniego kontaktu z pracownikiem podczas zatrudniania i dalszych podejmowanych akcji. Brak takiej więzi dotyka również pracownika, któremu ciężko jest się utożsamić z firmą. Z jednej strony jest odpowiedzialny za wykonywanie zadań dla pracodawcy, jednakże cały kontakt odbywa się na linii pracownik – agencja.

Dla kogo jest to dobra opcja?

Więc zastanówmy się, dla jakiego typu firmy jest to dobry pomysł, aby skorzystać z usług takiego podmiotu. Outsourcing pracowniczy okaże się skuteczny oraz przydatny dla firm, w których mamy do czynienia z mnogością przeprowadzanych procesów rekrutacyjnych. W małych firmach zdecydowanie lepszą myślą będzie samodzielne prowadzenie działu HR. Wszystko będzie zależeć od tego, w jakim stopniu chcemy zbudować relacje z naszymi pracownikami.