Jak założyć własne gospodarstwo rolne?

gospodarstwo-rolne-lead

Prowadzenie własnego gospodarstwa wydaje się idealnym pomysłem na biznes. Jesteśmy wtedy własnym szefem, obcujemy na co dzień z naturą i to nieskrępowane poczucie wolności… Musimy sobie zdać jednak sprawę, że jest to bardzo niebezpieczna inwestycja, której powodzenie będzie zawsze zależeć nie tylko od naszej ciężkiej pracy. Swoją rolę odegrają tu popyt, podaż, ale także pogody i kursu obcych walut w stosunku do złotówki. Jak założyć własne gospodarstwo?

Założenie gospodarstwo rolnego – to nie takie łatwe

Okazuje się, że nie jest to tak prosty proces, jak mogłoby się wydawać. Zanim będziemy zdolni do założenia własnego gospodarstwa rolnego, mamy trzy opcje do wyboru:

  • musimy mieć wykształcenie rolnicze,
  • musimy odbyć przynajmniej 3-letni staż pracy na gospodarstwie,
  • mieć potwierdzenie wcześniejszej pracy w sektorze rolniczym.

Mamy już jakiś pomysł, więc skąd wziąć pieniądze najpierw na ziemię, a potem na ciągniki, hale rolnicze i inny potrzebny ekwipunek?

Skąd wziąć pieniądze na założenie gospodarstwa rolnego?

ciągnik w gospodarstwie rolnymPrzede wszystkim, zajmijmy się zakupem ziemi, która będzie odpowiednia pod uprawę. Zwracając się z wnioskiem do Unii Europejskiej, możemy uzyskać bezzwrotną pożyczkę unijną ze środków pomocowych dla młodych rolników. Oczywiście najlepszym wyjściem byłoby kupno wszystkiego za gotówkę, jednak mało kto jest w stanie pozwolić sobie na taki ruch. Jeżeli chcemy, aby nasze gospodarstwo działało w sposób efektywny, musimy pozyskać kredyt na zakup maszyn rolniczych. W sprawie zwierząt warto starać się o pożyczkę na zakup zwierząt hodowlanych.

Ryzyko w prowadzeniu gospodarstwa rolnego

rolnik w gospodarstwie rolnym

A co ze wspomnianymi na początku rodzajami ryzyka? Wpływ pogody na nasze uprawy jest dość oczywisty i raczej nie trzeba go tłumaczyć. Równowaga w krzywych podaży i popytu jest szczególnie ważna w produkcji warzyw i owoców, gdzie co rok musimy być gotowi zmianę preferencji konsumentów, a co za tym idzie, zmianę naszych upraw. Jeżeli chodzi o kursy walutowe, to w przypadku rolnicy liczą na spadek wartości złotówki w stosunku do euro czy rubla. Aby krótko wytłumaczyć, dlaczego wystarczy zapamiętać prostą zależność:

„Im tańsza złotówka, tym bardziej opłaca się kupować polskie produkty

Założenie gospodarstwa rolnego nie jest już tak proste, jak kilkadziesiąt lat temu. W Polsce dąży się do profesjonalnego rolnictwa i nie ma tu miejsca na przypadek. Aby stworzyć swoje wymarzone miejsce pracy, musimy się bardzo nagłowić, ale ostateczne zyski mogą całkowicie się zwrócić.