Problemy przy prowadzeniu firmy

human-3131802_1280

Prowadzenie własnej firmy jest dla wielu z nas bardzo zachęcającą perspektywą. Praca na własny rachunek połączona z dużą dozą odpowiedzialności… można by wymieniać tak bez końca. Mimo że założenie takiej działalności jest dość proste, to często da się usłyszeć o problemach, z którymi zmaga się wielu przedsiębiorców. Dziś postaramy się wymienić jedne z najczęstszych barier, które według ich opinii, utrudniają im optymalne działanie.

Sprawa kredytów

Na samym początku skupimy się na kwestiach czysto finansowych. Pierwszym z wymienianych problemów jest trudność pozyskiwaniem środków na rozwój firmy lub pokrycie bieżących zobowiązań wobec wierzycieli poprzez kredyt bankowy. Niestety, te instytucje bardzo mocno zaostrzyły warunku przyznawania kredytów dla firm, które dopiero zaczęły swoje funkcjonowanie lub nie są jeszcze w stanie przedstawić odpowiedniej dokumentacji wykazującej zdolność do jego spłacenia.

Więcej o prowadzeniu firmy dowiesz się z https://mojanowoczesnafirma.pl/jak-zalozyc-firme-poradnik-krok-po-kroku/

Składki ZUS

Innym problemem, z jakim muszą się mierzyć przedsiębiorcy to wysokość składek do ZUS, które są jednakowe i niezależne od osiągniętego przychodu. Mimo tego, że wynosi ona obecnie nieco ponad 1000 złotych miesięcznie, często jest to prawdziwym ciosem, zwłaszcza dla sektora mikro przedsiębiorstw. Jak możemy łatwo policzyć, taki obowiązek rokrocznie pochłonie około 12 tysięcy złotych, co bywa bardzo ciężkie dla przedsiębiorców i nierzadko kończy się zamknięciem działalności.

System podatkowy

Jeszcze w 2015 roku Polska zajmowała 87 miejsce na święcie w rankingu oceniającego stopień skomplikowania systemu podatkowego. Przedsiębiorcy wskazują na jego podstawowe wady, takie jak niespójność, niestabilność i przede wszystkim słaba przejrzystość. tej opinii raczej nie zmienią stale zmieniające się przepisy i nieefektywne przekazywanie tych informacji do płatników. Wrogość do urzędników podatkowych jest także podyktowana wieloma przypadkami, gdy prawo było interpretowane na niekorzyść przedsiębiorcy.

Podsumowanie

Jak widać, wymienione trudności, z jakimi zmagają się polskie firmy, w głównej mierze wynikają ze sfery finansowej i prawnej. Obowiązujące przepisy, zamiast w choć w małym stopniu wspomagać przedsiębiorczość, raczej podcinają jej skrzydła i zostawiają właścicieli firm niemalże na pożarcie. Pozostaje nam tylko wiara, że w przyszłości prawo stanie się bardziej przyjazne i ostatecznie nie zniechęci lokalnych przedsiębiorców do budowania siły polskiej gospodarki, która z roku na rok daje coraz lepsze prognozy.

Artykuł powstał dzięki Moja Nowoczesna Firma.