Przewidywane tendencje projektowania biura w 2019 roku

Biuro przestało być jedynie przestrzenią przeznaczoną do pracy. Jest to też w głównej mierze wizytówka firmy, która ma niebagatelny wpływ na pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Dlatego warto zaznajomić się z trendami biurowymi, które prawdopodobnie będą dominować w 2019 roku.

Czasy, w których pracownik był dla przedsiębiorcy marginalnym tworem, którego jedynym celem było realizowanie zadań, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj przykłada się znacznie większą wagę do tego, aby osoba zatrudniona czuła się komfortowo w pracy. W realizacji tego celu ma właśnie pomóc odpowiednio zaprojektowane biuro.

Stawianie na Employer Branding

Dla wielu firm biuro jest integralną częścią strategii employer brandingowej. To, gdzie ono się znajduje i jak jest zaprojektowane, ma wpływ na wizerunek pracodawcy. Oczywiście, ma to znaczenie zarówno dla przyszłych pracowników, jak i dla klientów decydujących się na odwiedzenie placówki.

Jeśli przestrzeń biurowa stworzona jest w atrakcyjny sposób, właściciel firmy może mieć pewność, że pracujące tam osoby będą lepiej się tam czuły, a przez to skuteczniej wykonywały swoje obowiązki. Za jej sprawą wzmacniają się również kontakty międzyludzkie, co jest szczególnie ważne w przypadku zespołów oddelegowanych do stworzenia konkretnego projektu. Mając też na uwadze rosnącą popularność freelance’u, tym bardziej warto zainwestować w biuro, które skłoni do wspólnych spotkań i wydarzeń.

Open space to przeżytek

Kiedyś traktowany jako wielka innowacja, pozwalająca na lepsze kontakty między pracownikami i przyjemniejszą pracę, „open space” dziś jest postrzegany przez pryzmat strachu o inwigilację oraz braku możliwości skupienia. W żadnym razie jednak nie ma co liczyć na powrót stawiania ścian w biurze i oddzielnych miejsc pracy. Za to coraz częściej można zaobserwować tworzenie przestrzeni otwartej, ale o większym stopniu intymności, za sprawą wykorzystywania chociażby roślinności. Kolejną tendencją jest podział przestrzeni na sale konferencyjne oraz strefy gastronomiczne. Jest to możliwe za sprawą rozwiązań technologicznych, które wygłuszają oraz optycznie oddzielają przestrzeń biurową.

Elastyczne przestrzenie

Ze względu na dynamiczny charakter pracy wielu firm, biura powinny adaptować się do zadań, które na chwilę obecną objęte są priorytetem. Dlatego korzystne jest stworzenie przestrzeni przeznaczonych do pracy grupowej, spotkań telekonferencyjnych czy pracy w samotności, wymagającej skupienia. Przydatne w tej kwestii jest wyposażenie biura w meble o niewielkiej wadze, te o dużej funkcjonalności, przesuwane ścianki czy mobilne oświetlenie.

Podsumowanie

Biura stają się coraz bardziej przyjazne pracownikom, co ma też pozytywny wpływ na osobę pracodawcy. Dlatego warto przyłożyć się do właściwego zaprojektowania przestrzeni biurowej.

 

Przykładowe aranżacje przestrzeni biurowych znajdziemy na: https://studioloko.pl/projektowanie-biur