Waluty skandynawskie – krótki przewodnik

Mapa Europy ze zbliżeniem na Skandynawię, po prawej stronie resorówka

Dania, Norwegia, Szwecja – to kraje, które oprócz bliskości geograficznej, poszczycić mogą się także kawałkiem wspólnej historii. To właśnie ta skandynawska przeszłość jest także powodem, dla których systemy monetarne tych państw są tak do siebie podobne. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ich temat więcej, zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem.

Skandynawska Unia Monetarna

Unia ta, której ideą było ujednolicenie wartości skandynawskich walut, a także związanie ich z kursem złota, ustanowiona została 5 maja 1873 roku, jednak tego dnia dołączyły do niej jedynie dwa spośród trzech państw – Dania oraz Szwecja.  Norwegia przyłączyła się do porozumienia dwa lata później, w roku 1875.

Wachlarz banknotów Euro, od 10 do 500Rezultatem unii było wprowadzenie na terenie całej Skandynawii koron (duńskich, norweskich i szwedzkich), których kurs w stosunku do złota był taki sam, i wynosił 2,48 korony za 1 gram tego surowca. Z czasem wszystkie waluty stały się na tyle uznane przez wszystkie państwa członkowskie unii, że z powodzeniem mogły być używane zamiennie.

Mimo tego, że porozumienie rozpadło się z chwilą wybuchu I wojny światowej, zdecydowano się zachować formę obowiązujących ówcześnie koron, które po dziś dzień nieznacznie ewoluują.

Korony skandynawskie

Według standardów ISO 4217, kody poszczególnych walut przyjmują następujące formy:

  • DKK dla koron duńskich,
  • NOK dla koron norweskich,
  • SEK dla koron szwedzkich.

Powszechnie stosuje się dwuliterowy skróty nazwy waluty: kr. Zarówno korony duńskie, norweskie, jak i szwedzkie podzielone zostały na mniejsze jednostki – øre, które stanowią 1/100 korony, i które współcześnie (z jednym wyjątkiem) używane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Banknoty i monety Danii, Norwegii, i Szwecji

Widniejące na banknotach i monetach rysunki bezpośrednio odwołują się do skandynawskiego ducha państw. Na papierowych koronach Norwegii znajdziemy znanych Norwegów i elementy tamtejszej przyrody, natomiast banknoty duńskie przedstawiają – mające być metaforą – mosty wraz z ich otoczeniem. Szwedzcy projektanci zdecydowali skupić się natomiast wyłącznie na ważnych, szwedzkich postaciach narodowych.

Do współcześnie używanych nominałów należą:

  • W Danii – monety: 1, 2, 5, 10, 20 kr (a także wyjątkowo 50 øre), oraz banknoty: 50, 100, 200, 500 i 1000 kr,
  • W Norwegii – monety: 1, 5, 10, 20 kr, oraz banknoty: 50, 100, 200, 500 i 1000 kr,
  • W Szwecji – monety: 1, 2, 5, 10 kr, oraz banknoty: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kr.

Ozdobny portfel, z którego wystają baknoty

Obecnie koszt kupna lub sprzedaży powyższych walut mieści się w przedziale 0,40 – 0,60 zł, przy czym kurs dkk wciąż pozostaje najwyższy.

Podsumowanie

Zdaje się, że skandynawskie waluty związane są ze sobą do tego stopnia, że jedna nie może istnieć bez dwóch pozostałych. Wspólna historia, podobne notowania, a także fakt, że coraz więcej Polaków ma z nimi do czynienia na co dzień sprawiają, że zainteresowanie koronami z każdym dniem wzrasta.

 


Artykuł powstał przy współpracy z https://nordiqa.com