Wentylacja na stanowiskach spawalniczych

c7db0db6977cb38fa50d163ac8c13128

Przez ostatnie lata znacznie wzrosło zainteresowanie zawodem spawacza. Większa dostępność możliwych do uzyskania atestów i atrakcyjne wynagrodzenia sprawiają, że coraz więcej osób chce swoją przyszłość związać ze spawaniem. Jest to niestety zawód szczególnie narażony na tak zwane choroby zawodowe. Dlatego tak dużą uwagę przywiązuje się do prawidłowego funkcjonowania wentylacji.

Czynniki zagrażające zdrowiu

Zanieczyszczenia powstające podczas spawania tworzą się postaci gazów i pyłów. Najczęstszymi z nich są:

  • tlenek żelaza,
  • tlenek kadmu,
  • tlenek cynku,
  • tlenek magnezu,
  • tlenek niklu,
  • tlenek chromu.

Długotrwałe wdychanie dymów spawalniczych może spowodować szereg chorób układu oddechowego takich jak pylica płuc, astma czy zapalenie oskrzeli. Poza tym spawacze są narażeni na możliwe choroby układu nerwowego, pokarmowego i krążenia.

Wentylacja miejscowa

Najskuteczniejszym sposobem na skuteczną cyrkulację powietrza na stanowiskach spawalniczych są odciągi spawalnicze. Sposób ich działania jest dość prosty: ma za zadanie wyłapać powstające zanieczyszczenia jak najbliżej miejsca ich powstawania. Przy poprawnie działającej wentylacji, zanieczyszczone powietrze nie dotrze do twarzy pracownika i nie będzie rozchodziło się po całym pomieszczeniu, w którym pracują spawacze.

Po najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu filtrowentylacji zajrzyj na https://ekod.com.pl/oferta/filtrowentylacja/

Aspekty prawne

Wentylacja miejscowa jest jedynie uzupełnieniem wentylacji ogólnej. Według litery prawa, a dokładnie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych istnieje konieczność zapewnienia skutecznej wentylacji w pomieszczeniach, w których wykonuje się czynności takie jak spawanie i inne mu podobne

Dobór filtrów powietrza

Stosowanie filtrów powietrza zapobiega wyrzucaniu zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz. Filtry muszą mieć dużą skuteczność filtracji, jako że największym niebezpieczeństwem są cząsteczki o rozmiarach poniżej 1 mikrona (0,001 mm). Aby zabezpieczyć zdrowie pracowników, najczęściej stosuje się filtry:

  • mechaniczne – odpowiednie dla stanowisk o małym i średnim obciążeniu,
  • mechaniczne z funkcją oczyszczania – przeznaczone do stanowisk o dużym obciążeniu i zapyleniu,
  • elektrostatyczne.

Jak widać, wentylacja przy pomieszczeniach spawalniczych jest niezbędnym aspektem przy BHP na stanowisku spawacza. Bez odpowiedniego przygotowania, ta praca byłaby po prostu szkodliwa i niebezpieczna dla każdego, kto by się jej podjął. Na całe szczęście, istnieją odpowiednie rozporządzenia, które istnieją ku lepszej efektywności pracy.