Zawód pełen porządku – jak zostać księgowym?

zawod-pelen-porzadku-jak-zostac-ksiegowym-2

Młodzi ludzie, wstępując niejako w sferę życia dorosłego, muszą zadecydować o własnej ścieżce kariery. Część z nich przejmuje firmy po rodzicach, inni oddają się zawodom rodzinnym – zostają lekarzami lub prawnikami, jeszcze inni wiążą swoją przyszłość ze sztuką albo nauczaniem. Ciekawym pomysłem na życie jest również bycie księgowym.

Księgowy – ktoś by mógł powiedzieć, że to zawód jak każdy inny. Jest w nim jednak coś niezwykłego, co przyciąga młodych ludzi do zdobywania wiedzy i kształcenia się w kierunku, który pozwoli im w przyszłości zajmować się finansami przedsiębiorstw. Jak więc pokierować swoim życiem, by zostać księgowym?

 

Jakie cechy powinien posiadać dobry księgowy?

Ktoś, komu firma będzie w stanie poświęcić sprawy swoich finansów, powinien przede wszystkim cechować się odpowiedzialnością i uczciwością. Te dwie cechy w połączeniu z rzetelnością oraz skrupulatnością mogą nie znaczyć nic, jeśli nie dodamy do nich umiejętności matematycznego, logicznego i analitycznego myślenia. Wydawać by się mogło, że przepis na dobrego księgowego jest już gotowy. Nic z tych rzeczy! Do najbardziej pożądanych cech na tym stanowisku zalicza się również spryt, chęć ciągłego poszerzania swojej wiedzy i dokształcania się, uporządkowanie oraz obeznanie w najnowszych trendach technologicznych.

Dopiero teraz możemy przejść do punktu drugiego!

 

Wykształcenie – czy i jakie jest potrzebne?

Nie da się ukryć, że najlepiej w tej branży odnajdą się osoby, które ukończyły studia o profilach związanych z finansami i rachunkowością. Bardzo dobre oferty studiów w tym zakresie posiadają w szczególności szkoły wyższe o profilu ekonomicznym.

Jeżeli jednak nie mamy możliwości, by studiować, możemy znaleźć inną drogę do zostania księgowym. W dzisiejszych czasach istnieje wiele kursów czy szkół policealnych przygotowujących do przeróżnych zawodów – w tym do zawodu księgowego. Dla chcącego nic trudnego!

 

Posiadamy cechy dobrego księgowego i wykształcenie. Co dalej?

Teraz pozostaje nam już zbierać cenne doświadczenie. Wartymi uwagi w tym wypadku są przeróżne staże oraz praktyki organizowane zarówno przez biura rachunkowe jak i inne prywatne firmy zajmujące się księgowością. Należy pamiętać, że wciąż duże zapotrzebowanie na księgowych w najbliższym czasie nie zmieni się, a praktykanci wykazujący żywe zainteresowanie pracą i osiągający dobre wyniki swoich działań mogą liczyć na stałe zatrudnienie nawet w największych firmach.

 


Przyszłych księgowych z pewnością zainteresuje program do pełnej księgowości i KPiR online:

https://www.taxomatic.pl/dla-biur-rachunkowych